آرامگاه حسنعلی نخودکی اصفهانی در مشهد

حسنعلی در سال ۱۲۷۹ قمری در اصفهان متولد شد و بر اثر برخوردی با محمد صادق تخت فولادی وارد عالم عرفان شد.حسنعلی اصفهانی از آغاز نوجوانی خود، به کسب دانش و تحصیل علوم مختلف مشغول شد، خواندن و نوشتن و همچنین زبان و ادبیات عرب را در اصفهان فرا گرفت و در همین شهر، نزد استادان بزرگ زمان، به اکتساب فقه و اصول و منطق و فلسفه و حِکم پرداخت.وی فقه و فلسفه را از آخوند ملا محمد کاشانی آموخت. همچنین فلسفه و حکمت را از جهانگیرخان و تفسیر قرآن مجید را از محضر درس حاجی سید سینا پسر سید جعفر کشفی و چند تن دیگر از علماء عصر آموخت. سپس برای تکمیل معارف به نجف اشرف و به کنار مرقدعلی بن ابی‌طالب رفت. در این شهر، از جلسات درس حاجی سید محمد فشارکی و حاجی سید مرتضی کشمیری و ملا اسماعیل قره باغی استفاده می‌کرد. او علاوه بر علوم معارفی و عرفانی در اصفهان و نجف دروس فقه، اصول و فلسفه را از افرادی چون جهانگیر خان قشقایی، آخوند خراسانی و سید محمد فشارکی فراگرفت.وی در ۱۷ شعبان ۱۳۲۱ شمسی از دنیا رفت و در مشهد صحن انقلاب اسلامی دفن شد.

تپه سلام مشهد

روستایی در دهستان میامی بخش رضویه شهرستان مشهد استان خراسان رضویی ایران است.که در 20 کیلومتری جنوب شهر مشهد عارضه ایی طبیعی موسوم به تپه سلام قرار دارد که بیش از رسیدن به مشهد مقدس اولین مکانی است که زائران می توانند حرم و گدسته های امام رضا را ببینن و به امام سلام بگویند.از مراسم رایج به هنگام رسیدن کاروانیان به تپه سلام دریافت مژدگانی موسوم به گنبد نما از زائرین توسط ساربانو چاروادار است. در نزدیکی این تپه آرامگاهی وجود دارد که بنایی کوچکی که دارای کنبد است وجود دارد که متعلق به سید سوخته یا سید گمنام که گویا زمانی در دل تاریخ زیارتنامه خوان بوده می باشد.

بقعه امام زاده سید نورالله مشهد

این بنا مربوط به دوره تیموریان و دوره صفوی می باشد،که در بخش احمد آباد،روستای رباط سفید واقع شده است که در سال 81 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این بنا در 10 کیلومتری جاده مشهد واقع شده است که محل دفن یکی از نوادگانامام کاظم (ع) می باشد که در این مکان به شهادت رسیده است.بنای فعلی بقعه دارای اسکلت آجری با قدمت نیم قرن می باشد.

بقعه امام زاده سید نورالله مشهد

بی بی حسینه در تربت حیدریه مشهد

بی بی حسینه بانویی عالم که یکی از مریدان امام صادق (ع) بود،وی در نزد ایشان به بازرگانی مشغول بودند همچنین تمامی اصول دین اسلام را از امام آوخته بودند،بد از شهادت امام صادق (ع) تمام اموال وی را دولت وقت مصادره کرد. این بانوی اندیشمند به کنیز خود روی آورد و از او خواست که وی  را به نزد هارون الرشید برده و به ۱۰۰ هزار درهم بفروشد مرد بازرگان نزد هارون الرشیدرفت و پیشنهاد فروش کنیز خود را کرد ومی گوید تمام مسائل دینی ومعارف را از وی سوال نمائید ابتدا هارون الرشید گفت: ای حسینیه تو راکدام دین ومذهب است وحسینیه گفت : بر طریق دین اسلام محمد و اهل بیت او می‌باشد وخلیفه دستور داد تا در جلسه‌ای کلیه علماء را حاضر نمودند که یکی از آنان ابویوسف قاضی ودیگری شافعی بود که حسینیه همه را محکوم نمود وبه قدری فصیح وصریح جواب سؤالات آنها را داد بطوریکه هارون متحیر شد ودستور داد تا ابراهیم ابن خالد عونی را در بغداد حاضر نمودند وبر کرسی زرین نشست وشروع به سؤال نمود بطوریکه هشتادوسه سؤال از وی پرسیدند و همه را پاسخ داد تاریخ مرگ او معلوم نیست. مدفن او در شهرستان تربت حیدریه در روستای حسنی در بالای تپه بلند که هم اکنون داخل شهر تربت حیدریه  مشهد واقع گردیده است مزار وی در گذشته دارای گنبد کوچکی بوده که به همت مردم خیر و اداره اوقاف بنای قبلی تخریب وبنای جدید با وسعت مناسب ساخته وهم اکنون در حال بازسازی می باشد.

بی بی حسینه در تربت حیدریه مشهد

 

امام‌ زاده سید محمد علوی مشهد

سید محمد علوی از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) می باشد.که آرامگاهشان در 45 کیلومتری جاده مشهد به سمت تربت حیدریه بر روی تپه ایی واقع شده است،این بنا از سمت مشهد و از کیلومترها قبل کاملاً قابل مشاهده می باشد.فضای موجود و در دسترس اطراف بقعه حدود شش هزار متر مربع است که بقعه مرکزی امامزاده با مساحت تقریبی ۴۰۰ متر مربع در مرکز این مجموعه قرار گـرفته است که بنا بر اظهارات مسـئولان بقعه زمینی در حدود یک هکتار در قسمت شمالی بقعه وجود دارد و قرار است در آینده به عنوان پارکینگ و فضای کمپینگ مورد استفاده مسافران تور مشهد قرار گیرد.

امام‌ زاده سید محمد علوی مشهد